This bench is the perfect combination of fashionable style and practical design. With a solid wood frame in a dark brown espresso finish and black leather-look upholstery. this 48" rectangular bench is an attractive and comfortable seating addition to any dining room. hallway. or entryway. The transitional design blends with any decor style to make a lasting impression in your home. Easy to assemble and durably designed. this upholstered bench will provide years of use and enjoyment. Backed by a 2 year limited warranty against manufacturer’s defects so you can purchase with confidence knowing you are getting a quality made piece. Transform your space with this stylish and practical bench today!
- Stylish and durably designed 48 rectangular bench with a dark brown solid wood frame and thick cushioned. easy to clean black leather-look upholstered seat. / This simple transitional style bench is suitable for all spaces. whether it is used as a practical. comfortable seating option in a dining room. kitchen. hallway or entryway. / Minor assembly required: Illustrated instructions and all hardware are provided for convenience (additional tools may be needed) / Includes a 2 year limited warranty against manufacturer’s defects for added confidence / Product dimensions: 47.5 in. L x 16 in. D x 20.25 in. H; weight capacity: 400 lbs
- Stylish and durably designed 48 rectangular bench with a dark brown solid wood frame and thick cushioned. easy to clean black leather-look upholstered seat.
- This simple transitional style bench is suitable for all spaces. whether it is used as a practical. comfortable seating option in a dining room. kitchen. hallway or entryway.
- Includes a 2 year limited warranty against manufacturer’s defects for added confidence
- Product dimensions: 47.5 in. L x 16 in. D x 20.25 in. H; weight capacity: 400 lbs
Specifications
| Brand | Monarch Specialties |
| Material | Wood |
| Fabric Content | 100% Faux Leather |
| Color | Black |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Faux Leather. Foam |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 20.25 in |
| Seat Width | 47.5 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Particle board |
| Frame Color | Brown |
| Leg Material | Particle board |
| Leg Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 20 lb |
| Maximum Load Weight | 400 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Items Included | Bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Monarch Specialties |
| Manufacturer Part Number | I 1334 |
| Model | I 1334 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 47.50 x 16.00 x 20.25 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.