Specification Package Cartons 1 pc Product Load-bearing 170 lbs Country of Original China Packing details Brown carton with 6 sides foam protect inside. Our product has passed the dropping test according to international standard.
- SOFT CUSHION: The shoe rack with bench is designed with cushioned seating surface upholstered in grey fabric.
- Beautiful and Elegant Design: Different from other products. our poduct has a fashionable design. adding elegance and beauty to your home
- Stable and Environmentally Friendly: Offering a 170 lbs. seat weight capacity. this product provides a sturdy frame design. durable and environmentally friendly bamboo construction.
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% Bamboo |
| Color | White |
| Seat Material | Bamboo |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 143 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Bamboo |
| Frame Color | White |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.